بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

دانشگاه آزاد اسلامي شيروان

دانشگاه آزاد اسلامي واحد شيروان يكي از بزرگترين و فعالترين واحدهاي دانشگاهي شهرستان شيروان در استان خراسان شمالي است. دانشگاه آزاد اسلامي شيروان در سال 83  سال پاسخگويي،‌ در حالي هفدمين سال تاسيس خود را پشت سر گذاشته است كه در زمينه آموزشي، پژوهشي و فرهنگي شاهد تحولات شگرفي در سطح منطقه بوده است، اين واحد دانشگاهي فعاليت خود را در سال 1366 با پذيرش 200 دانشجو در 5 رشته تحصيلي آغاز نمود و هم اكنون با ياري حضرت حق و تلاش همه همكاران محترم با ايجاد 41 رشته تحصيلي و قريب به 3300 دانشجوي خانم و آقا در مقطع تحصيلي كارشناسي ارشد، كارشناسي و كارداني و با درجه واحد بزرگ در فضاي آموزشي جديد و امكانات  پيشرفته توانسته است افق روشني را در جهت ارتقاي سطح علمي دانشجويان نمايان سازد.

دانشگاه آزاد اسلامي شيروان در بخش آموزشي و دانشجويي با عنايت و توجه خاص به نيازهاي آموزشي دانشجويان و كوشش در ارتقاي سطح علمي آنان تلاشي جدي را در جهت عملكرد بهينه و ارتقاي كيفي برنامه هاي آموزشي انجام داده است كه اهم فعاليتهاي آموزشي آن به شرح ذيل مي باشد.

1-    مكانيزه نمودن سيستم آموزش.

2-    فعال نمودن دفتر سنجش و نظارت.

3-    سازماندهي و تقويت كارگزيني هيات علمي.

4-    تلاش در جهت برگزاري مداوم كلاس هاي ضمن خدمت براي كاركنان و استادان.

5-    تلاش در جهت فعال نمودن كلاسهاي فوق برنامه براساس نيازهاي دانشجويان.

6-    اختصاص 5000 متر فضاي آموزشي كه با توجه به افزايش دانشجو و رشته هاي تحصيلي در اين واحد دانشگاهي تلاش شده است بهينه سازي فضا و غني سازي تجهيزات آموزشي فراهم شود.     

شاين ذكر است كه 58 عضو هيات علمي تمام وقت و نيمه وقت  و 104 نفر استاد مدعو با اين واحد همكاري دارند.

7-   ساخت خوابگاه دانشجويي خواهران،‌ ايجاد سلف سرويس مجهز نيز از جمله تلاشهايي است كه در جهت كاهش مشكلات دانشجويان و ايجاد بستر امن روحي، جسمي ايشان به عمل آمده است، شايان ذكر است كه واحد شيروان با ساخت و اجاره نمودن ساختمان تلاش نموده تا تمامي دانشجويان غير بومي خواهر را در خوابگاه اسكان دهد.

8-    پرداخت وامهاي دانشجويي و معرفي دانشجويان به بانكها جهت اخذ وام از ديگر امكانات رفاهي دانشجويي است به طوري كه در سال 82 بالغ بر 000/000/810 ريال به بيش از 450 دانشجو وام پرداخت شده است.

9-    دفترهاي مشاوره و راهنمايي و حقوقي از جمله فعاليت هاي جانبي است كه توانسته است با شناخت مشكلات و مرتفع نمودن آنان دانشجويان را با فراغت ذهن و آسودگي خاطر به درس و تحصيل مشغول نمايند.

10-                   تربيت بدني واحدي است با در اختيار داشتن فضايي به مساحت 7000 متر به صورت ملكي و اجاره اي در 29 رشته ورزشي، بستري مناسب جهت فعاليت هاي ورزشي كاركنان- استادان و دانشجويان فراهم ساخته است.

مهمترين اقدامات انجام گرفته در راستاي پژوهش در اين واحد عبارتند از:

1-   خريد كتاب و گردآوري بيش از دو هزار جلد كتاب تخصصي مورد نياز دانشجويان در رشته هاي مختلف تحصيلي با تالارهاي مجزا و بخش مرجع و نشريات ادواري بالغ بر 40 نشريه و مجله تخصصي

2-    تشويق و ترغيب پژوهشگران و اعضاي هيات علمي به اجراي طرح هاي آموزشي پژوهشي به طوري كه تاكنون 21 طرح پژوهشي به مرحله اجرا درآمده و تعدادي طرح در حال اجرا و تعداد 16 طرح در حال بررسي است

3-    چاپ دو جلد كتاب تحت عنوان هاي « عربي پيش دانشگاهي » و « سردرد و ميگرن در زنان»

4-    تشكيل شوراي نشر كتاب

5-    برگزاري سمينارها، همايش هاي علمي كه از آن ميان مي توان به همايش منطقه‌اي اعتياد بلاي قرن و سمينار  GIS و حمايت هاي رواني از معتادين اشاره كرد.

6-    تاسيس و تشكيل 5 انجمن علمي دانشجويي با عنوان هاي انجمن علمي مهندسي كامپيوتر، انجمن علمي مهندسي كشاورزي، انجمن علمي صنايع، انجمن علمي مخابرات، انجمن علمي گروه رباتيك پردا، انجمن علمي ادبي بهار و همچنين سازماندهي بازديدهاي علمي.

7-    تشويق و ترغيب استادان به ارائه مقالات علمي كه خوشبختانه در سال 83 تعداد قابل ملاحضه اي از مقالات برتر در همايش هاي كشوري توسط استادان اين واحد ارائه گريده است.

8-    ايجاد باشگاه پژوهشگران جوان و دفتر ارتباط با صنعت جهت دانشجويان و دانش آموزان مستعد كه در همين راستا مي توان به كسب مقام اول كشوري در ميان دفاتر باشگاه پژوهشگران دانشجويان جوان سراسر كشور و منطقه 9 در سه سال پياپي اشاره نمود.

9-    ساخت وغني سازي تجهيزات كارگاه ها، آزمايشگاهها از جمله كارگاه معماري، كارگاهرايانه، كارگاه نقشه كشي، كارگاه ماشين آلات كشاورزي، كارگاه عمران، آزمايشگاه فيزيك، آزمايشگاه شيمي، آزمايشگاه خاك شناسي، آزمايشگاه زمين شناسي، كارگاه كتابداري- كارگاه تراش، اتاق پراتيك، آناتومي و آزمايشگاه هيدروليك،‌كارگاه برق و

    10 -  ايجاد مركز تكنولوژي آموزشي و بانك نوار سي دي كه تا به حال بالغ بر 000/260 دقيقه فيلم آموزشي جهت دانشجويان تهيه شده است. 

تقويت زمينه هاي معنوي و ايجاد بنيان هاي استوار ديني دانشجويان و همچنين شكوفا نمودن استعدادهاي نهفته جوانان از وظايفي است كه دفتر فرهنگ اسلامي واحد با برگزاري مسابقات سراسري قرآن وعترت و اقامه نماز جماعت و جلسات انس با قرآن در خوابگاهي دانشجويي و اعزام دانشجويان، كاركنان و استادان به حج عمره، برگزاري جشن ازدواج دانشجويي، برگزاري اردوهاي مختلف برون شهري و درون شهري مي رسانند.

دانشگاه آزاد اسلامي واحد شيروان با ايجاد مدارس سما گامي بزرگ در شكوفايي استعدادهاي دانش آموزان شهرستان برداشته است به گونه اي كه هم اكنون بالغ بر 700 دانش آموز دختر و پسر در مجتمع بزرگ آموزشي سماي شيروان مشغول تحصيل هستند.با تاسيس اولين آموزشكده اي عالي سما در شيروان در سه رشته كارداني پيوسته گرافيك،‌ كامپيوتر و كارهاي عمومي ساختمان موافقت نمود.

اين واحد دانشگاهي با خريد سي و هفت هكتار زمين در كيلومتر 6 جاده شيروان- مشهد  به منظور ساخت سايت جديد دانشگاه و انتقال دانشكده هاي فني مهندسي و كشاورزي و تحويل سي هكتار زمين از منابع طبيعي براي ايجاد مزارع آموزشي و تحقيقاتي پيگيري به منظور تاسيس چهار رشته كارشناسي ارشد در رشته هاي كتابداري و اطلاع رساني- فقه و مباني حقوق اسلامي،‌ جغرافيا و مهندسي باغباني، ساخت فضاها و ساختمانهاي آموزشي به متراژ 4000 متر مربع و نيز ساختمان الحاقي به متراژ 1600 مترمربع در قالب دانشكده‌هاي تحصيلات  تكميلي و هنر، ساخت سوله‌‌ي ورزشي به متراژ 1680مترمربع و ساخت سايت آتي دانشگاه، سعي نموده چشم‌انداز روشني را در جهت توسعه واحد نويد دهد.

اعضاي هيات رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي شيروان :

1-   دكتر مهدي وطن پرست، رياست واحد.

2-    جواد محمد زاده، معاون اداري و مالي.

3-    رجب فخرائيان، معاون پژوهشي.

4-    حسين اصغري، معاون آموزشي و دانشجويي.

5-    غلامرضا فامنش، معاون امور مدارس.

6-    حجه‌السلام امامي، مسئول دفتر فرهنگ اسلامي.

سايت اينترنتي واحد:

 

 

WWW.IAU-SHIRVAN.AC.IR

     پست الكترونيكي واحد:

EMAIL; IAU@IAU-SHIRVAN.@AC.IR

نشريه بين المللي فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي جاده ابريشم

شماره 65- اسفند 1383