بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

نوده بام از توابع اسفراين:

       اين روستا از جمله روستاهاي اسفراين و جزء دهستان بام واقع در شرق اين شهرستان مي‌باشد.

آب و هواي اين منطقه معتدل كوهستاني بوده و درجه‌ي حرارت در اين منطقه معادل 11 درجه سانتي‌گراد مي‌باشد.

انواع بادهاي محلي:

1- باد قوچان كه از سمت شمال به جنوب مي‌وزد و غالباً در زمستان هواي سرد و در تابستان نسيم خنك را به همراه دارد و در فصل تابستان كشاورزان به هنگام وزش اين باد جهت جدا كردن گندم از كاه استفاده مي‌كنند.

2- نسيم قله و دشت، اين نوع بادها با پيروي از قانون كلي مراكز كم فشار و پر فشار در طي شبانه روز داراي جهت‌هاي متفاوتي از كوه به دشت و بالعكس بوده كه عمدتاً در پاي كوههاي شاه جهان مي‌باشند.

پوشش گياهي منطقه:

        در منطقه بام و نوده همانطور كه از وضعيت جغرافيايي آن مشخص است با توجه به كوهستاني بودن آن و دارا بودن خاك مناسب و بارندگي كافي گياهان متنوعي مي‌رويند كه عبارتند از: گياهان درختچه‌اي، بادامچه، يوقي ـ قزاموخ- اُرس- درخت عزني- علف خرس- زيرك- سروكوهي

گياهان بوته اي-خارشتر-چتك-گون-خار زرد-كنگر-خار-مغيلان-قاريلچ-پوشان و

گياهان علوفهاي:

 چريش- قاوق- تلخك- قياق- يونجه- شَلغَمك

گياهان دارويي:

كُماي- هَردَم- تَشنگ- هوا چوبه- گل گاو زبان-قان تپر- چاشُر و

گياهان صنعتي(رنگي):

بُرجاق

گياهان خوراكي:

داغ آلما(سيب كوهي)، پياز كوهي ـ قز آلاق ـ مور چو ـ چاي كوهي و

زندگي جانوران منطقه:

        اين منطقه با توجه به شرايط اقليمي و وضعيت سرزميني حيوانات مختلفي را زيستگاه خود نموده كه شامل پستانداران وحشي:گرگ- شغال- روباه- گربه وحشي-خوك- گراز- بز كوهي- قوچ- ريش كوهي- پلنگ- كفتار- خرگوش- سوسمار و

پرندگان شامل:

بلبل- بلدرچين- ترقي- گنجشك زرد- جغد- كلاغ- قاراقوش- كبوتر چاهي- قرقي-زاغ- كبك- تيهو- لاشخور و

جمعيت و زبان و مذهب اهالي روستا:

        طبق آخربن سر شماريها، تعداد جمعيت روستا2000 نفر بوده و زبان اصلي آنها تركي مي‌باشد. تمامي ساكنين اين روستا مسلمان بوده و پيرو شيعه دوازده امام مي‌باشند.

تاريخچه روستا:

       قدمت اين روستا به بيشتر از 160 سال نمي‌رسد گويا اهالي اين روستا در گذشته در منطقه‌اي به نام چوكلگ كه5 كيلومتر بالاتر از منطقه‌ي‌ فعلي قرار داشته ساكن بوده‌اند ولي بعدها بر اثر زورگيري‌هاي خانهاي روستاي بام با اهالي چوكلگ مجبور شدند تا خانه‌هاي ويران خود را رها كرده و به منطقه‌‌ي فعلي كوچ كنند وكم كم اين روستا را بوجود آورند.

وضعيت كشاورزي و دامداري:

روستاي نوده بام:

       وسعت زمينهاي كشاورزي حدود 53 هزار هكتار بوده كه به صورت آبي  و ديم زير كشت  مي‌باشد. و از جمله محصولات  كشاورزي در اين منطقه  عبارتند از گندم، جو، گوجه فرنگي، نخود، چغندر، زرد آلو، گيلاس، گلابي، انگور، سيب و مي باشد

در منطقه نوده بام با توجه به كوهستاني بودن و ريزش‌باران مناسب چراگاههاي فراوان و سرسبزي براي دامپروري وجود داشته و اين منطقه يكي از قطبهاي مهم دامپروري در شمال خراسان محسوب مي‌شود و با وجود 140 هزار رأس دام در نوده‌بام و صفي‌آباد، اين مناطق نقش خوبي را در بازارهاي فروش گوسفند در نيشابور،  سبزوار و اسفراين دارد و از لحاظ اقتصادي درآمد خوبي براي افراد بومي ـ منطقه به همراه دارد.