بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

جاذبه هاي گردشگري و ديدنيهاي مانه و سملقان

1-دركش:روستاي سر سبز ، خرم، آرميده بر كنار دو رودخانه پر آب بر بالاي تپه ماهورها، مشرف ربه درههاي با  طراوت با چشم اندازهاي زيبا، با مردماني خونگرم و زحمتكش. دركش يكي از زيباترين، پر جاذبه ترينواستثنائي ترينروستا هائي است كه با آينده اي تابناك به عنوان دهكدهاي توريستي و ييلاقي در سطح كشور مطرح خواهد شد. در دره سر سبز و خوش آب و هواي دركش سرمست از عطر دل انگيز گلهاي بهاري، در نگاه آبي آسمان، بر دامن بستر مهربان زمين، شكوه شكفتن شكوفه ها وسر سبزي تپه و كوهستان همراه با ترنم پرندگان، ساعاتي را به استراحت پرداختن، آرامش روحي و سلامت جسمي را به ارمغان مي آورد.

در اين روستاي زيبا، دره هاي پر آب هاور و كنگره زو كه ميانگين ميزان آبدهي ماهيانه آن در طي سالهاي 1377-1352نزديك به 52 ليتر بوده است و با توجه به بارندگي هاي اخير با كارشناسان، پيشنهاد مي شود كه ايجاد سد بر روي رودخانه دركش ضروري به نظر مي رسد، زيرا در لطافت آب و هوا و پوشش گياهي و رطوبت محيط تاثير زيادي دارد. وانگهي از درياچه سد به عنوان مكاني تفريحي و توريستي بهره برداري مي شود و آب كافي ذخيره خواهد شد كه باعث ازديد سطح زير كشت مي گردد. از ديگر سو با كار گذاشتن توربين مناسب در مقياس محلي و براي روستاهاي اطراف مي شود توليد برق نمود.با تاسيس امكانات توريستي وايجاد تله كابين در دو سوي دره هاي با صفاي آن جذابيت خاصي را دارا خواهد بود.

تشويق و جلب مشاركت مردم در ايجاد حوضچه هاي پرورش ماهي و يا كشت قارچ در تپه ماهورها ي آن واستفاده بهينه و كارشناسانه از گل و گياهان داروئي و زينتي و تكثير آنها منبع درآمد بسيار مطمئني بوده و ايجاد اشتغال مي نمايد.از جنگلها و مناطق قرق شده آن به عنوان مكانهاي توريستي و استراحت گاه هاي مفرح و آرامش بخش مي توان استفاده كرد.

ترغيب به دامداري با اسلوب نوين و به شيوه صنعتي در اين روستا، و تقويت صنايع دستي و بومي براي مردم ايجاد اشتغال نموده و درآمد زا مي باشد.

2- ساعاتي را نشستن بر كنار رود خانه شير آباد و گشت و گذار بر دامنه ها و تپه هاي اطراف و تن را سپردن به زلال آب دره زوي عليا يكي از بهترين و زيبا ترين تفرج گاه ها مي تواند باشد.چنانچه جاده آن اسفالت شود و سرمايه گذاران تشويق به ايجاد تاسيسات و اماكن توريستي و رفاهي شوند.

با احتساب ميانگين دراز مدت دبي ماهيانه اين رودخانه بين سالهاي 1377-1346 كه نزديك به 98 ليتر بوده است ايجاد سد براي ذخيره آب و توليد برق راهكاري مناسب مي باشد.

3- در تپه ماهور هاي سر سبز و در جوار باغات انگور دره آبشار بيار آنجا كه طراوت و خرمي از جويبار نشات مي گيرد در سايه درختان شاداب و طرف گل و سبزه عطر گلهاي رنگارنگ بهاري گلئ گشت و هم نشيني با طبيعت جان ودل را صلا وجلا مي بخشد.

چه خوب است پاي اين آبشار زيبا اردوگاه تفريحي با امكانات مجهز ايجاد گردد تا موجب جذب گردشگران شود و منبع درآمدي براي مردم باشد.

4- قلعه خان كه نزديك جاده است با آثار به جا مانده از هزاره اول قبل از ميلاد و گنجينه هائي از دوران شكوهمند اسلامي از تمدن غني انسان هائي هنرمند و خوش ذوق و با فرهنگ و خلاق حكايت دارد كه جاذب توريست بوده و با ايجاد جاده آسفالته و تعيين راهنما براي اطلاع رساني و جلوگيري از تخريب تپه ها، بهترين راه ايجاد اشتغال و درآمد است.

5- امامزاده دلاور مكاني مقدس و قابل احترام در معتقدات مردم، هر ساله زائرين بي شماري را از دير باز بر آستان خود مي خواند و راز و نياز دل هاي عاشق را پاسخگو است.با ايجاد امكانات رفاهي- توريستي در اطراف آن جذابيت بيشتري به خود مي‌گيرد و اهل دل را بيش از پيش جذب مي نمايد.

6- به هر نقطه اي از اين شهرستان پر بركت پا بنهي زيباست. از دره هاو كنگره زو گرفته تا كوه هاي شلمي و دره با صفاي قسطي، از چشمه هاي گولك و رندي و جهانگير و گرمك تا دره با صفاي دربند و كناره اترك، از ارتفاعات سر سبز و جنگلي يامان داغ و كشي گربه و مهمانك و آزادگان تا دورترين نقطه شهرستان يعني تخت ايران و بادبر و منطقه قرق شكارباني بين حسين آباد بهكده رضوي تا اينچه از غني ترين امكانات طبيعي به عنوان پارك وحش و اكوتوريسم برخوردار است.

همه وهمه جالب و زيباست. چنانچه با برنامه ريزي هاي دقيق و ايجاد امكانات كافي، سرمايه گذاريدر جهت توسعه صنعت توريسم در آن اعمال شود، اين سرزمين پهناور و پر خيز و بركت جايگاه ويژه اي براي جلب و جذب گردشگران خواهد شد.

                                                                      ملك حسن صانعي   

                                                                دبير جغرافيا و مسئول هيئت

                                                                      كوهنوردي بجنورد