بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

روستاي الله آباد عليا ALLAH _ ABAD OLYA

    روستاي الله آباد عليا در فاصله 12 كيلومتري شمال شرقي شيروان قرار دارد كه از شمال به روستاي باغان و از جنوب به اميرآباد و از شرق به رحيم آباد و مهرآباد و از غرب به شيروان محدود است . نام قديم اين روستا كلاهون بود و در سابق از موقعيت و جمعيت بيشتري برخوردار بود . الله آباد مركز حكومت و فرمانروايي اللهوردي خان عموي شجاع الدوله نيز بوده است و خرابه هاي قريه نشان مي دهد كه اطراف آن داراي برج و بارو بود .

    درباره اهالي اوليه الله آباد مطلعين مي گويند : اهالي مهنه [1]  در زمان شاه طهماسب صفوي از امر دولت ايران سرپيچي مي كنند كه به دستور دولت مركزي يك عده از مهنه اي ها را به شهرهاي خيوه و بخارا و عده اي ديگر را درخيرآباد و گلخندان و دسته سوم را به سه روستاي بزرگ كلاهون[2] ، نجف آباد و فاروج مي كوچانند ، در الله‌آباد مقبره شيخ مقدم قرار دارد كه بيشتر معروف به شيخ الله آباد است و مردم ناحيه  شمال خراسان به ويژه زنان معتقدند كه باعث شفاي بيماريهاي غش(صرع) و عصبي و نازايي مي گردد . به طوري كه در شبهاي چهارشنبه هر هفته عده زيادي از مردم شهرستانهاي مجاور و قراء‌ِ اطراف براي شفا و نذر و نياز به شيخ مقدم متوسل و به زيارت مقبره او به الله آباد مي آيند . و طي مراسم مخصوص و خواندن دعاي توسل توسط خادم حرم ، طلب حاجت و آمرزش مي نمايند .

    مقبره شيخ مقدم داراي گنبد بزرگي است كه اخيراً كلاً ترميم و تعمير شده ، در كنار اين مقبره مسجد بزرگي با تاسيسات كامل احداث گرديده است . ديوارهاي بسيار ضخيم صحن شيخ مقدم در سمت جنوب هنوز همان ديوارهاي قديمي و گلي هستند كه آخورهايي براي چهارپايان زائرين در سراسر آن مشاهده مي گردد . در ضلع شرقي مقبره شيخ مقدم ، قبر شادروان مرحوم حجه الاسلام والمسلمين حاج شيخ غلامرضا باقري يكي از روحانيون برجسته شيروان قرار دارد كه در شهريور ماه 1352 شمسي بدرود حيات گفته است . مؤلف مطلع الشمس مي نويسد : « از قراي معتبر شيروان الله‌آباد است كه چهار صد خانواده سكنه و باغات زياد دارد و در وسط قلعه الله آباد ، بقعه ايست كه معروف به شيخ مقدم مي باشد ، ابتدا اسم الله آباد ، كلاهون بود ، چون الله وردي خان به تجديد عمارت آن پرداخته آن را الله آباد نام داده است[3] » . الله آباد داراي 208 خانوار و 1157 نفر جمعيت است كه به زبان تركي محلي صحبت مي كنند.  در گورستان قديمي الله آباد سنگ قبري معروف به « داش تمربگ» وجود دارد كه تاريخ فوت آن مشخص نيست ولي مردم معتقدند كه قدمت آن به 350 سال قبل مي‌رسد . آبياري مزارع به وسيله قناتها و چاههاي عميق انجام مي گيرد و نوع تقسيم زمين و آب بر حسب جفت گاوي و سير است كه هر چهل سير مساوي 24 ساعت مي شود قناتهاي داير عبارتند از : قنات سيف قلي ، قنات احمد آباد ، قنات جويبار و دو قنات باير كلاته تركها و منجق لي . محصولات عمده روستا : گندم ، جو ، چغندر‌قند و كشمش است .

     الله آباد با توجه به نزديكي به شهر و جاده شيروان ـ‌ مشهد و قرار گرفتن در مسير راه روستاي باغان با اين كه عده اي به شهر كوچ كرده اند مع ذالك در چند ساله اخير پيشرفت محسوسي داشته است .

     حاج شيخ ملا محمد صادق معروف به آخوند پهلوان يكي از پهلوانان نامي منطقه و همچنين مرحوم علي پهلوان اوغازيان و پهلوان حاج حمزه باقري اهل روستاي الله‌آباد هستند . در حال حاضر اين روستا داراي امكانات : راه شوسه ، دبستان ، مدرسه‌راهنمايي ، لوله كشي آب ، مسجد ، حمام ، خانه بهداشت ، مركزخدمات درماني ، شبكه برق ، آسياب است و صنايع دستي آن شامل قاليبافي ، خرسك مي‌باشد.   ميانگين درصد باسوادان روستا نيز نسبتاً بالاست[4] .

جغرافياي تاريخي شيروان ، تاليف : محمد اسماعيل مقيمي

     

 

 

      [1] ـ‌مهنه اكنون در خاك شوروي قرار دارد .

[2] ـ الله آباد فعلي شيروان .

[3] ـ صنيع الدوله ، مطلع الشمس ، ص 140 .

[4] ـ در مورد شجره شيخ مقدم كه در روستاي الله آباد مدفون است تنها مدركي كه تا به حال از اين عالم و عارف و شيخ بزرگوار به دست آمده دست خطي در حاشيه كتاب خطي « گمنامان تاريخ » صفحه 311 مي باشد كه او را چنين معرفي مي‌كند. « مقبره شيخ مقدم كه در قلعه كلاهون شيروان قرار دارد به احتمال يقين شيخ محمدبن محمد مقلب به شيخ مقدم از علماء و فقهاء مشهور مي باشد كه در سنه 347 هجري قمري متولد و تاليفات بسياري داشته است از جمله « الاختصاص » و در سال 424 در خراسان وفات يافته است والله اعلم » .