بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

فاروج

موقعيت جغرافيايي

شهرستان فاروج با وسعت 1723 كيلومتر مربع از شمال به شهر باجيگران، جنوب به شهرستان

اسفراين،غرب به شهرستان شيروان وشرق به قوچان در استان خراسان رضوي منتهي مي شود.

پيشينه تاريخي

فاروج در حد فاصل دو منطقه تاريخي قوچان و شيروان قرار گرفته و محوطه ها و بناهاي تاريخي

با ارزشي در اين منطقه شناسايي شده است. تپه هاي باستاني بر جا مانده از هزاره اول پيش از ميلاد

و نيز دوران حكومت پارتها و ساسانيان همچون تپه روستاي خبوشان، گول تپه، تپه خلق آباد، تپه يام،گبر قلعه و قلعه هاي سنگي بر بافت باستاني اين منطقه صحه مي گذارد. وجود آثار وبقاياي راسته

بازاري كهن،‍3 مسجد و ساير الزامات جامعه شهري نشانگر  برخورداري شهرستان از تمدن شهر  نشيني در قرن هاي گذشته است. ساكنان فاروج را ترك ها، كردها و فارس ها تشكيل مي دهند اما  اكثريت با ترك زبانان است.

روستاي توريستي خسرويه

روستاي خسرويه در دامنه رشته كوهها ي زيباي شاه جهان ودر فاصله 25 كيلومتري جنوب غربي شهرستان فاروج در دل دره اي سرسبز جا گرفته است.  خسرويه زادگاه عالم رباني آقا نجفي قوچاني از بافت سنتي و معماري بسيار غني بر خوردار است. وجود بناهاي مذهبي و تاريخي متعدد همچون مقبره با با حسن، با با  و بي بي نشانگر غناي فرهنگي  اين منطقه در ادوار گذشته است. خسرويه تنها روستاي فارسي زبان منطقه بشمار مي رود. علاوه بر بافت سنتي و مذهبي، خسرويه از جاذبه هاي گردشگري بهره مند مي باشد.

.بخشي از جاذبه هاي گردشگري و تاريخي:

دره معروف جنگل گردو

دره معروف به جنگل بادام داغيان

چشمه مرد كانلو

آبشار و دره اسفجير

سد چري(زيستگاه پرندگان مهاجر)

مسجد كهن روستاي استاد

آرامگاه شاهزاده عبد الرحمن خرق

امامزاده سلطان جعفر سياه دشت و

طبيعت بكر و بي نظير و آ ب و هوايي با طراوت  و چشمه سارهاي متعدد فضايي دلنشين را براي گردشگران فراهم كرده  و اين منطقه را به قطب اقتصادي و بهشت فاروج مشهور نموده است.

شهر آجيلي

با آنكه فاروج در ابتدا به صورت جاده اي گسترش يافته بود و اكنون نيز جاده غرب به شرق از مركز اين شهر مي گذرد، ساكنان خوش ذوق منطقه از اين موقعيت بهره برده و از آن براي در دسترس  قراردادن محصولات توليدي خود استفاده مي كنند. اين شهرستان كوچك با خشكبار، آجيل و انواع برگه هاي مشهور است.     

  بي مناسبت نيست كه فاروج را شهرر آجيلي بخوانند كه ساكنانش هماهنگ و بدون هيچ وقفه در 24 ساعت شبانه روز به فروش آن مي پردازند. كدام مسافري است كه از آن بگذرد و خاطره اين شهر كوچك اما رنگارنگ را در ذهن نگاه ندارد.

 

 

          

]