بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

 «مقبره كشته شدگان واقعه لهاك‌خان»

     بر فراز تلي داخل باغي واقع در شمال بجنورد، بناي آجري (8/6 × 50/6 متر) وجود دارد كه در گذشته به (قبر شهدا) معروف بوده است. در اين بنا نظامياني كه در واقعه شورش لهاك خان كشته شده اند، مدفونند[1].

 

مقبره كشته شدگان واقعه لهاك خان

عكس دارد ص 169

بنا كه بر روي سكويي به بلندي 80 سانتي متر ساخته شده، 80/4 متر ارتفاع دارد و ضخامت ديوارهاي آن 20/1 متر است. در ضلع جنوبي آرامگاه، در چوبي به اضلاع 5/1 × 85/1 متر وجود دارد. اين ساختمان كه داراي گنبدي به ارتفاع 5/1 متر و چهار مناره، در گوشه آن، به بلندي 5/2 متر مي‌باشد كه تماماً با كاشي‌هايي به رنگ آبي و سفيد پوشش يافته‌اند. نماي بيروني ساختمان با آجرهاي نقش بر جسته تزيين گرديده است. در سالهاي پيش از انقلاب اسلامي، نظامياني كه در طي مأموريتهاي كشته شده‌اند، در اين مكان مدفونند.

     در انتهاي خيابان شهيد بهشتي شمالي و در مجاورت باغي كه كشته شدگان واقعه (لهاك خان) در آن دفن گرديده‌اند، زماني ميداني موسوم به (ميدان سرخ) وجود داشته است. در اين مكان 14 نفر به دستور رضاخان تير باران و به خاك سپرده شده‌اند كه واعظي به نام (شيخ انصاري) از جمله آنهاست: «در 26 مرداد 1305 هجري شمسي، رضاشاه از طريق تركمن صحرا به اتفاق همراهان  وارد بجنورد شد و دستور داد دوازده نفر از سربازان پادگان مراوه تپه را كه دستگير و زنداني شده بودند به اتفاق رئيس ماليه بجنورد و يك نفر واعظ در همان محلي كه لهاك خان پنج صاحب منصب را اعدام نموده بود، اعدام نمايند. رئيس ماليه و واعظ از همكاران لهاك‌خان بودند.»[2]

بجنورد گذرگاه شمالي خراسان، احسان سيدي زاده ـ علي اكبر عباسيان

 [1] . سروان لهاك خان (سالار جنگ) يكي از فرماندهان قشون جان محمد خان بود كه در سال 1304 شمسي علم سركشي بر افراشت و پنج افسر و دو استوار از مامورين لشكر شرق خراسان را كه با طغيان او مخالف بودند، در ميدان سرخ بجنورد تير باران كرد.

حسين مكي. تاريخ بيست ساله ايران. جلد 4 .ص 547

[2] . باقر عاملي. روز شمار تاريخ ايران از مشروطه تا انقلاب اسلامي. ص 150 و 151