بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

بش قارداش
بابا امان
شهر تاریخی بلقیس
عمارت مفخم

كشانك نگين سبزي در سملقان

1-  موقعيت جغرافيايي:

      روستاي كشانك يكي از روستاهاي شهرستان مانه و سملقان از توانع بخش سملقان است كه در 10 كيلومتري غرب آشخانه و مركز دهستان آلمه در مسير جاده بين المللي واقع شده است. از نظر قدمت روستا داراي صدها سال پيشينه تاريخي است در لغتنامه دهخدا نيز كشانك چنين معرفي گرديده است در كشانك دهي است در 24 فرسخي مانه با جمعيت 519 نفر كه داراي زمينهاي كشاورزي و باغات انگور و گردو و مي باشد. لازم به ذكر است كه جمعيت اعلام شده مربوط به سال 1335 ه.ش است.

2-   جمعيت روستا:

      طبق آخرين آمار اعلام شده بالغ بر 3150 نفر مي باشد اين روستا افتخار دارد كه در گلزار شهداي خود 20 شهيد در آغوش گرفته كه مانند نگيني مي‌درخشند گلزار شهدا در مسير يكي از راههاي امام زاده سلطان محمد ابراهيم مي‌باشد كه زائران با عبور از اين مسير فاتحه و صلواتي را نيز نثار روح شهدا مي‌كنند. همچنين 50 جانباز كه از درجات مختلف جانبازي برخوردارند و 3 آزاده سرافراز از ديگر بركات اين روستا مي باشند كه در 8 سال دفاع مقدس به جبهه هاي حق عليه باطل شتافتند و به افتخارات نائل شدند، با توجه به آمار موجود كشانك يكي از بزرگترين روستاهاي منطقه و شهرستان بوده ولي با اين وجود امكانات رفاهي مناسب آنچنان كه شايسته اهالي روستا است ندارد.

3-   محصولات:

        بخش وسيعي از مساحت روستا را اراضي كشاورزي تشكيل مي دهد كه اين اراضي شامل اراضي ديم و آبي و باغات مي باشد( 400 هكتار باغات) همچنين كوههاي پوشيده از درختان و گياهان دارويي مي باشد كه جنگل طبيعي در جنوب روستا تشكيل داده است. محصولات روستا بيشتر از جمله اقلام با ارزش براي اقتصاد كشور است كه شامل گندم كه سالانه در حدود 2500 تن تحويل سيلوي شهرستان مي‌شود. و ازديگر محصولات آن جو و آفتابگردان و همچنين محصولات فرعي چون نخود، لوبيا و عدس مي باشد باغات آن انگور، گردو و هلو است كه متاسفانه در ساليان اخير به خاطر سرماخوردگي و آفات كشاورزي محصولات چندان خوبي برداشت نمي شود كه باعث نااميدي كشاورزان از اين بخش از باغاتشان گرديده است و اميدواريم كه فرماندار محترم و مديريت جهاد كشاورزي شهرستان جهت جبران اين خسارت با همكاري و همفكري بانك كشاورزي چاره اي بينديشند.

4-  ظرفيتها و امكانات:

      امكاناتي كه در حال حاضر در روستا موجود است شامل بارگاه امام زاده سلطان محمد ابراهيم يكي از نوادگان امام موسي كاظم(ع) است كه زائران بسياري از اطراف و اكناف براي زيارت مشرف مي شوند كه مي تواند با برنامه ريزي مدون تفرجگاه جهت اردوهاي دانش آموزي و شهرستاني باشد. از بركات انقلاب اسلامي از زمان پيروزي،‌كشانك داراي آب و برق و تلفن و مدرسه راهنمايي(دخترانه و پسرانه) و دبيرستان(دخترانه و پسرانه) مهد كودك 2 مسجد و حمام مي باشد. لوله كشي آب در 20 بهمن 82 توسط مسئولين محترم به بهره برداري رسيد كه در قسمتهايي از روستا با توجه به لوله كشي اكثر اوقات آب در تمام روز در دسترس نيست كه انشاء ا با همت مسئول آب و فاضلاب شهرستان اين مشكل رفع گردد. از ديگر امكانات داراي خانه بهداشت است.

5-  كمبود مشكلات:

     با توجه به اين كه روستا در حدود 800 دانش آموز پايه هاي مختلف تحصيل و همچنين دانشجويان و فارغ التحصيلان آموزش عالي دارد و جمعيت روستايي جمعيتي جوان است از جمله كمبودهايي كه در سطح روستا بيشتر به چشم مي خورد نبود كتابخانه و كانون فرهنگي و سالن ورزشي است تا آن دسته از دانش آموزان و علاقه‌مندان مطالعه كتاب و ورزش از اين اماكن استفاده كنند و اوقات فراغت خود را به نحو احسن بگذرانند لذا از فرمانداري محترم و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و اداره تربيت بدني شهرستان تقاضا داريم به اين مشكل توجه خاص داشته و مساعدت و همكاري خود را از شوراي اسلامي روستا و دهيار دريغ نورزند از ديگر مشكلات و مسائل موجود عدم جمع آوري زباله از سطح روستا است كه مردم براي دفع زباله خود مشكلات فراواني دارند كه اميدواريم كه شبكه بهداشت شهرستان همكاري خود با دهياري و خانه بهداشت در جهت رفع مشكل همكاري نمايند.

مشكل ديگر

      به علت قرا گرفتن روستا در يك منطقه سرد و كوهستاني و فصل سرماي آن تقريبا در 6 ماهه دوم سال مشهود است و تهيه سوخت براي اهالي مشكل و طاقت‌فرسا است لذا نياز اين روستا به لوله كشي گاز طبيعي با توجه به نزديك بودن به خط انتقال گاز ضروري است. لذا از مسئولان تقاضا داريم كه اين امر را جدي بگيرند. پيشاپيش از اقداماتي كه تا به حال در اين زمينه انجام گرفته تقدير مي نماييم و تقاضامنديم هر چه سريعتر اين امر را پيگيري نماييد. دهيار كشانك و رابط بخشداري سملقان و فرمانداري شهرستان مانه و سملقان .

احمد رستگار

پيام سمنگان شهريور و مهر 83